Docent in de spotlight: Marcel Hoogerheide

Elke nieuwsbrief zetten we een docent in de spotlight. Om elkaar beter te leren kennen maar ook om tips & tricks van het docentschap met elkaar te delen. Deze keer in de spotlight: Marcel Hoogerheide.
Marcel heeft in zijn jonge jaren in de ouderenzorg gewerkt. Daar begon zijn fascinatie voor menselijk gedrag. Daarna maakte hij de overstap naar de verslavingszorg. Inmiddels is hij werkzaam als POH-GGZ en geeft hij scholingen op het gebied van menselijk gedrag.
Wie ben je en wat doe je in het dagelijks leven?
Marcel Hoogerheide en in het dagelijks leven ben ik sinds 2 jaar werkzaam als POH-GGZ in een grote huisartsenpraktijk in Wassenaar.
In mijn jonge jaren heb ik in de ouderenzorg gewerkt en daar begon mijn fascinatie voor menselijk gedrag. Daarna heb ik zo’n 25 jaar in de verslavingszorg gewerkt en daar heb ik echt veel gezien, geleerd en meegemaakt. Van al die ervaringen maak ik dankbaar gebruik in mijn rol als docent.
Welke scholingen geef je voor Leerpunt KOEL?
- Omgaan met moeilijke mensen
- Intoxicaties (alcohol, drugs en gokken)
- Triage verslaving & psychiatrie
- Burn-out en bore-out
- Agressie aan de telefoon
- SOH hercertificering communicatie
De uitvoeringsvorm van de scholingen kan zowel klassikaal als online. Ik doceer in het open aanbod, maar ook op locatie van de klant met het hele team.
Hoe ben je bij Leerpunt KOEL terecht gekomen?
Het was een beetje toeval! Ik werkte in de verslavingszorg in Rotterdam en kwam in contact met KOEL. Zij vroegen mij of ik een nascholing voor huisartsen kon geven om ze meer ‘GGZ-minded’ te maken. Mijn 1e nascholing ging over alcohol, drugs en gokken tijdens een winter- en zomerreis voor huisartsen.
Van wie heb je zelf het meest geleerd?
Van heel veel mensen heb ik veel geleerd en ik leer nog steeds! Van mijn ouders de rust en het doorzettingsvermogen en van Romeo Ashruf (verslavingsarts) de verslavingskunde. Ik ben autodidact dus ‘leerde’ van zoveel mensen door goed te kijken hoe ze iets deden en als ik dacht ‘dat wil ik ook kunnen’ dan ging ik mij erin verdiepen, lezen, vragen en DOEN. Zonder falen geen succes! Dat is de rode draad in mijn leven. Van lesgeven over de verslavingszorg tot hoe om te gaan met de implementatie van de POH-GGZ in de huisartsenpraktijk tot gesprekstechnieken bij conflicten, noem maar op.
Wanneer is (het geven van) een scholing voor jou geslaagd?
De tijd vliegt, we zijn niet moe (beetje, maar vooral voldaan), lachen, maar soms ook heel zwaar voor iemand, iedereen doet mee, deelt en is actief (gelukkig gaat het vaak ook zo). Heel leuk om te horen is achteraf een mailtje of belletje ‘ik heb geprobeerd wat u zei en het werkte’ of als ik mensen later weer tegenkom dat bijv. is blijven hangen ‘communiceren met een punt’ of de start van een bijeenkomst met de oefening ‘wat vervelend voor u’. Zo leuk als ze later zich bepaalde zaken nog weten te herinneren en gebruiken. Heel soms volgen mensen een dezelfde nascholin nog een keer.
Welke tip zou jij aan andere docenten willen geven?
Energie, frisheid, humor met je eigen stijl (de mijne is directief, snelheid en humor) en let goed op of deelnemers aangehaakt blijven, raak ze niet kwijt, stop dan en bespreek het direct. Ik heb niet zoveel aan ‘achteraf feedback’ want dan kan ik het wel voor de volgende groep beter doen, maar niet voor de huidige groep.
Dus geef les waar je lol in hebt, wat je goed kunt en check na iedere nascholing of je scholing een update nodig heeft, zo blijft je fris en kritisch op jezelf.
Tip voor beginnende docent: leer het ambacht niet door een PowerPoint of ander digitaal instrument te gebruiken, maar start met een flip-over en oefeningen. Zó leerzaam.
Wat is de beste tip die jij ooit hebt gehad?
Dat zijn er meerdere:
- Romeo zei altijd; ‘jij weet zoveel meer dan zij, dus laat het gewoon zien en ze zullen tevreden zijn’.
- ‘Meters maken’ (lees ervaring op doen) en het komt vanzelf goed.
- Ben je moe na een scholing, dan heb JIJ te hard gewerkt en is jouw boodschap onvoldoende overgekomen.
- PowerPoint is ondersteunend.
Hoe breek jij het ijs bij een scholing?
Persoonlijke kennismaking, vertel iets over mijzelf/werkervaring bijv. 25 jaar werkzaam geweest in de Verslavingszorg, wat ik lastig gedrag vind of een persoonlijke anekdote (praktijk, geen luchtfietserij), soms ga ik een weddenschap aan als je echt niks nieuws leert, krijgt je van mij een taart (ik kan iedereen altijd iets nieuws leren, haha).
Deelnemers die al veel weten, onrustig, moe, ongeïnteresseerd zijn of kunnen gaan klieren geef ik altijd extra aandacht. Ik zet ze in het ‘zonnetje’ benut hun kennis en/of haal ze bij de scholing.
Wat vind jij het leukste aan doceren?
Het is hartstikke leuk om je kennis over te dragen en dat mensen er op hun eigen manier wat mee doen/aan hebben. Geen ABC’tjes of rijtjes, maar wat past jou! Iedere keer ga ik weer met volle energie aan de slag, iedere uitvoering van een scholing is nieuw en je bent zo goed als docent als je laatste keer.
Vraag van Rozemarijn Pols (vorige docent in de spotlight): Welke scholing zou je zelf graag nog eens willen volgen?
Ik ga binnenkort een nascholing volgen over Schematherapie, maar zou heel blij worden van een nascholing over de wereld over artificial intelligence.